Dębogórze, Dębogórze-Wybudowanie, Kazimierz, Kosakowo, Mechelinki, Mosty, Pierwoszyno, Pogórze, Suchy Dwór, Rewa

I kto tu rządzi?

Styczeń 8, 2017 : Aktualności

DSC05458    Gmina Kosakowo od lat nie ma szczęścia do włodarzy zarządzających jej sprawami, i to zarówno jeśli chodzi o władzę wykonawczą, jak i stanowiącą. Sprawują ją ludzie, którzy w większości nie wykazują się szerszym spojrzeniem na gminne problemy. Weźmy choćby postać obecnego przewodniczącego Rady Gminy Kosakowo i jego ostatnie poczynania.

    W naszej ocenie, osoba prowadząca posiedzenia Rady Gminy Kosakowo, zobowiązana jest do wnikliwego wsłuchiwania się w różne opinie dotyczące rozpatrywanych problemów i dawania takiej szansy pozostałym radnym, zwłaszcza, gdy stają oni przed zadaniem podjęcia istotnych dla Gminy decyzji. Jakie praktyki stosuje obecny przewodniczący, mogliśmy przekonać się choćby podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Kosakowo, poświęconej  uchwaleniu (a właściwie uchyleniu) planów Zagospodarowania Przestrzennego dla części Pogórza. Przewodniczący nie dopuścił do głosu prezesa Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Kosakowo, który mógłby przedstawić najmocniejsze argumenty, przemawiające za uchyleniem uchwały o przyjęciu Planu Zagospodarowania. Tendencyjność przewodniczącego dała się również zauważyć w trakcie dyskusji podczas tej sesji, gdy przerywał niektóre polemiki, a dopuszczał do innych. Trudno odgadnąć co kieruje jego postawą, czy w swoim zadufaniu i małostkowości poddaje się niezdrowym emocjom, uprzedzeniom czy też  nienazwanym wpływom, co pozbawia go racjonalnego podejścia i dyskwalifikuje jako osobę pełniącą zaszczytną funkcję przewodniczącego!

IMG_7874     Podczas jednej z ostatnich nocy Bałtyk wdzierał się na ulice i posesje Rewy, obnażając również postawę sołtysa i radnego Rewy (sprawującego funkcję przewodniczącego Rady Gminy Kosakowo). Owszem, medialnie wypadł on jako tako, co można zobaczyć na filmie, gdzie wypowiada się i dźwiga worki. Ale Rewa  nie potrzebuje sołtysa i radnego do dźwigania worków! Potrzebuje człowieka patrzącego szerzej na jej problemy. Rewa potrzebuje zabezpieczeń i środków na ich rozbudowę… a teraz również na ich naprawę!!! W sytuacjach kryzysowych, jak tej sztormowej nocy, potrzebuje koordynatora, który wskaże najbardziej zagrożone miejsca i skieruje tam ekipy układające worki. W końcu kto, jak nie sołtys powinien pierwszy zauważyć nieszczelność drewnianych zapór w wałach i zapadające się barierki na wale wzdłuż ulicy, czy też brak zabezpieczeń przeciwpowodziowych na końcu wału?

    Podczas wspomnianej sesji Rady Gminy Kosakowo, pan przewodniczący przyczynił się do decyzji, które uniemożliwiły uzyskanie większych wpływów do budżetu gminy Kosakowo. Ostatni sztorm obnażył zaś potrzebę większych nakładów z tegoż budżetu na zabezpieczenie Rewy. I jak Panie przewodniczący można moralnie usprawiedliwić Pańską postawę choćby z takiej perspektywy? Czy znowu kosztem budowy dróg i rezygnacji z inwestycji w innych miejscowościach będą dokonywane naprawy w Rewie? A co z ogromnymi potrzebami finansowymi Mechelinek, które również ucierpiały z powodu sztormu?

IMG_7806      Mechelinki, to z kolei znakomity temat na zaprezentowanie postawy obecnego wójta gminy Kosakowo, o czym piszemy już chyba bez końca. Wspomniany sztorm kolejny raz wykazał, jak bardzo zabrakło mu myślenia o problemach mieszkańców i przewidywania skutków swoich decyzji. Faktem jest to, że dziś przystani w Mechelinkach nie ma i nie ma też mola w Mechelinkach!!! A przynajmniej jest ono niedostępne, co na jedno wychodzi. Są jeszcze rybacy, jednak ze względu na naszych młodych czytelników nie będziemy tu przytaczać słów padających z ich ust. Jak tu nie złorzeczyć, gdy nadszedł kolejny sztorm i platformy znowu zaszalały samopas na zatoce i znowu czeka nas wydatek na ich naprawę. I co z tego, że wyciągano je na plażę, aby temu zapobiec. Plaża zniszczona, a platformy i tak do remontu. Jeszcze gorzej i drożej wygląda plaża przed słynnym wielkim wałem, na której miały spoczywać kutry rybackie.

IMG_7818    Ta część przystani nie nadaje się do użytku. Próba wciągnięcia kutra na plażę może zakończyć się nie tylko urwaniem liny, ale też zawaleniem wału, który nie jest zabezpieczony przewidzianą przez projektanta podsypką. I kto za to zapłaci? Na pewno nie wójt, a przynajmniej nie ze swojej kieszeni. Za swoją nieudolność każe obciążyć rybaka, co miało już miejsce w analogicznej sytuacji.

    Wszystkich odwiedzających Mechelinki, którzy napawają się pięknem zimowych rzeźb stworzonych przez naturę (jeszcze większym w Rewie), zachęcamy również choćby do krótkiej refleksji nad stanem przystani rybackiej i jak ona wpisuje się w dolę miejscowych rybaków.

   Mieszkańców gminy Kosakowo zachęcamy do udzielenia sobie odpowiedzi, czy ich przedstawiciele we władzach gminy Kosakowo mają zajmować się noszeniem worków z piaskiem, czy przeciwdziałaniem, a później organizowaniem i koordynacją akcji ograniczających skutki sytuacji kryzysowych?

Polecamy uwadze szczegóły dotyczące poruszanych tematów:

Akcja ratowania pontonów:

Akcja ratowania Rewy:

Nasze relacje fotograficzne:
Rewa:


Mechelinki:


oraz z naszego archiwum:

P.S. Tytułem komentarza proponujemy wysłuchanie piosenki: 

Dodaj do:

Waszym Zdaniem

Wpisz wynik działania: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.