Dębogórze, Dębogórze-Wybudowanie, Kazimierz, Kosakowo, Mechelinki, Mosty, Pierwoszyno, Pogórze, Suchy Dwór, Rewa

Czy tak wygląda gmina przyjazna środowisku naturalnemu?

Maj 26, 2013 : Aktualności

mapa_g    Wielokrotnie podejmowaliśmy na naszej stronie internetowej tematy związane z ochroną środowiska naturalnego na terenie gminy Kosakowo. Tym razem postanowiliśmy ukazać naszym czytelnikom, co władze i mieszkańcy zrobili dla poprawienia i ochrony walorów przyrodniczych naszej Gminy. Wzięliśmy więc do ręki mapę i zaznaczyliśmy na niej miejsce nasadzenia mikołajka nadmorskiego, później dwa rezerwaty i kilka pomników przyrody, jednak po dodaniu oczyszczonych stawów, nasza robota stanęła w miejscu.

   Patrząc na stworzone dzieło doszliśmy do wniosku, że jak na gminę wiejską z turystycznymi ambicjami – jest  tego bardzo mało. Tym bardziej, że zrodziły się w nas liczne wątpliwości dotyczące jakości ochrony środowiska. Tak naprawdę, znacznie więcej do pokazania mamy w związku ze szkodliwymi dzialaniami człowieka. W tym momencie powstał dylemat, czy mamy tworzyć pozory, że gmina Kosakowo rozkwita i troszczy się o środowisko naturalne, czy też przybliżyć rzeczywisty jej obraz? Uznaliśmy jednak, że tworzenie pozorów pozostawiamy władzy gminy Kosakowo. Zaczęliśmy więc oznaczać na mapie trupimi główkami miejsca, w których dzieje się źle, sami będąc ciekawi co z tego wyjdzie. Efekt był porażający! Spod stosu trupich główek nie było widać nawet kawałka gminy! Uznalismy, że tego nie ma sensu pokazywać, więc usunęliśmy oznaczania:

 • zakładów stolarskich (i nie tylko) spalających regularnie swoje odpady,
 • miejsc gdzie wycięto – naszym zdaniem niepotrzebnie  – drzewa (masowo wzdłuż Andersa, Wiejskiej i pojedynczo w innych miejscach),
 • składowisk większych i mniejszych ilości odpadów,
 • starych i nowych wyrobisk,  gdzie wydobywane były i są kruszywa,
 • warsztatów i zakładów prywatnych lub wojskowych niedbale gospodarujących środkami ropopochodnymi,
 • zasypywanych obszarów chronionych,
 • przebiegających przez teren Gminy kanałów ściekowych i rurociągów,
 • miejsc, gdzie prowadzono odstrzał dzikiej zwierzyny,
 • zlikwidowanych świadomie i nieświadomie naturalnych siedlisk roślin chronionych,
 • usytuowania anten stacji przekaźnikowych,
 • samochodów i kładów buszujących po łąkach i lasach,
 • domów pokrytych ciągle eternitem,
 • i wielu, wielu innych.

Po dokonaniu maksymalnej korekty  – na naszej mapie widać gminę Kosakowo z ponumerowanymi miejscami, które przeczą idei  ochrony śrowowiska naturalnego:

gmina Kosakowo

 1. oczyszczalnia ścieków,
 2. naftobaza,
 3. naftobaza,
 4. kawerny,
 5. wysypisko popiołów,
 6. wyprowadzenie ścieków,
 7. wyprowadzenie solanki,
 8. wyprowadzenie rurociągów do portu,
 9. cmentarz komunalny,
 10. lotnisko,
 11. kumulacja ruchu ciężkiego transportu drogowego.

    Pomimo, że na mapie pozostawiliśmy bardzo mało trupich główek, to uzyskany efekt i tak jest przygnębiający! To wrażenie potęgują  jescze publikowane w ostatnich dniach wiadomości, które przedstawiają politykę władz gminy Kosakowo w zakresie ochrony środowiska w bardzo złym świetle. Najbardziej wymowne informacje dotyczą tolerowania przez władze zasypywania łąk w Rewie, zgody na szybką i znaczną rozbudowę kawern oraz budowy rurociągów przez teren rezerwatu czapli.

 Mamy nadzieję, że zaprezentowany wizerunek gminy Kosakowo pobudzi do myślenia wójta, radnych, urzędników oraz mieszkańców i wkrótce zaczną do nas napływać wiadomości o ich prawdziwej trosce o środowisko naturalne.

Polecamy związane z tematem wybrane artykuły na naszej stronie:

oraz na innych stronach internetowych:

Dodaj do:

Waszym Zdaniem

Wpisz wynik działania: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.