Dębogórze, Dębogórze-Wybudowanie, Kazimierz, Kosakowo, Mechelinki, Mosty, Pierwoszyno, Pogórze, Suchy Dwór, Rewa

Choinkowa tradycja

Grudzień 5, 2016 : Kultura i psychologia

nachoince Najbardziej rozpoznawalnym obecnie symbolem świąt Bożego Narodzenia, bez którego nie wyobrażamy sobie świętowania, jest choinka. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to najmłodsza tradycja związana z przyjściem na świat Pana Jezusa.

Początkowo, w tym również na ziemiach polskich, popularna była „podłaźniczka”. Był to odcięty wierzchołek sosny, jodły lub świerka – zawieszany najczęściej u pułapu, który miał chronić dom i jego mieszkańców od złych mocy. Jako drzewko bożonarodzeniowe choinka narodziła się w Alzacji w XVI wieku, gdzie ustawiano w domu drzewko i ubierano je w ozdoby z papieru i jabłka.  Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt Bożego Narodzenia w domowym zaciszu. Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki. Do Polski choinka zaczęła „napływać” na przełomie XVIII i XIX wieku, wraz z niemieckimi osadnikami. Zygmunt Gloger tak to opisuje w swojej „Encyklopedii Staropolskiej”: „Za czasów pruskich, tj. w latach 1795 – 1806, przyjęto od Niemców zwyczaj w Wigilię Bożego Narodzenia ubierania dla dzieci sosenki lub jodełki orzechami, cukierkami, jabłuszkami i mnóstwem świeczek woskowych”.

Symbolika ozdób choinkowych, tak jak i samo drzewko, ma swe korzenie zarówno w tradycji ludowej, jak i biblijnej.  Zanim więc rodzinnie przystąpimy do wybierania i dekorowania świątecznego drzewka, zobaczmy co ze sobą niosą zawieszane przez nas ozdoby.

Gwiazda, którą umieszcza się na szczycie choinki ma pomagać w powrotach do domu z dalekich stron; jest też symbolem gwiazdy betlejemskiej, która wiodła Trzech Króli do Dzieciątka Jezus.

Jabłka symbolizują owoc biblijny, którym kuszeni byli Adam i Ewa; pierwotnie miały zapewnić zdrowie i urodę.

Orzechy – zawijane w sreberka miały nieść dobrobyt i siłę.

Anioły – ich rolą jest opiekowanie się domem i jego mieszkańcami.

Dzwonki – oznaczają dobre nowiny i wydarzenia.

Świeczki – mają bronić dostępu złym mocom, „odwracać” nieżyczliwe spojrzenia ludzi (złe uroki), dawać duszom przodków możliwość ogrzania; w tradycji chrześcijańskiej światełka to  symbol Chrystusa, który przyniósł nam światłość.

Łańcuchy – maja nam przypominać o zniewoleniu grzechem, są symbolem węża kusiciela.

Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak świadomie udekorować naszą choinkę. Powodzenia!

Dodaj do:

Waszym Zdaniem

Wpisz wynik działania: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.